5 najczęstszych problemów podczas nocnej jazdy

5 problemów podczas jazdy nocą

Jazda nocą może być ryzykowna. Większość osób planujących dalekie podróże woli podróżować nocą. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest mały ruch. Tak, niewielki ruch można uznać za dobry powód, ale tylko w niektórych przypadkach. Jeśli podróżujesz w weekend, możliwe jest, że w nocy będzie więcej kierowców niż w dzień!

Jeśli chodzi o problemy z jazdą w nocy, jest i wiele, a co gorsza, mogą występować wszystkie naraz. Na przykład pogoda, jeśli podróżujesz po całym kraju, pogoda lubi zaskoczyć. Deszcz lub śnieg nocą to jedna z najbardziej uciążliwych rzeczy. W takim momencie warto sprawdzić stan swoich reflektorów.

Sprawdź, na jakie problemy podczas podróży w nocy możesz trafić i jak im zapobiec.

Mgła i ciemność to największy wróg kierowców

Typowe problemy nocnych kierowców

Jeśli jesteś nocnym kierowcą, na pewno w pewnym momencie napotkasz te problemy!

1. Zmęczenie

Kiedy nadchodzi zmierzch, nasze ciało w naturalny sposób zaczyna przechodzić w tryb spoczynku. Co więcej, jeśli rozpoczynasz podróż po pracowitym dniu w pracy, jazda nocą może być dla Ciebie wręcz niemożliwa. Twoje ciało może Cię nie wspierać z powodu nadmiernego zmęczenia.

Dlatego konieczne jest naładowanie baterii przed rozpoczęciem długich nocnych przejazdów. W tym celu możesz wykonać kilka rzeczy:

  • Zacznij trochę wcześniej: jednym ze sposobów, aby poczuć się komfortowo w warunkach słabego oświetlenia w nocy, jest wczesne rozpoczęcie jazdy. Jeśli zaczynasz podróż, gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno, pomaga to twojemu ciału, umysłowi i, co najważniejsze, oczom dostosować się do środowiska zewnętrznego. Dlatego, gdy po jakimś czasie na dworze stopniowo będzie się ściemniać, nie będziesz mieć problemów z przejściem na stan nocny.
  • Wyśpij się przed jazdą: może nie wszyscy lubią drzemać przed jazdą, jednak najlepiej będzie, jeśli dobrze się zdrzemniesz przed wieczorną przejażdżką. Dobry i długi sen przed podróżą w nocy może zapewnić Ci energię i koncentrację przez długi czas.

Nigdy nie prowadź samochodu, jeśli nie śpisz od 16 godzin lub dłużej!

2. Słaba widoczność

Słaba widoczność jest najbardziej wpływającym na komfort jazdy czynnikiem w trakcie nocnej podróży. Należy pamiętać, że w nocy nie wszystkie drogi będą dobrze oświetlone. Mogą istnieć obszary, w których musisz polegać wyłącznie na światłach samochodu, aby mieć ogląd na drogę.

Poza tym dość często można zobaczyć ludzi jadących na światłach drogowych w obszarach o mniejszym oświetleniu. To nic złego, pod warunkiem, że nie oślepia to innych kierowców. Unikaj patrzenia bezpośrednio na reflektory nadjeżdżającego samochodu.

Pomoże Ci to nie tylko skupić się na torze, ale także zapobiegnie pogorszeniu wzroku. W dłuższej perspektywie patrzenie na światła drogowe może utrudniać Twoim oczom dostosowanie się od jasnego do słabego światła. Dlatego należy bardziej skupić się na oznaczaniu pasa ruchu lub po prostu patrzeć prosto podczas jazdy.

Konieczne jest również utrzymanie w czystości reflektorów, lusterek i przedniej szyby samochodu. Zapobiegnie to rozpraszaniu światła, a także zapobiegnie oślepianiu.

3. Wysoka prędkość

Jazda z dużymi prędkościami w nocy również może okazać się dla Ciebie dużym problemem. Jeśli pojedziemy szybko, a na drodze wyskoczy nam sarna, nie wyhamujemy. W dzień łatwo dostrzeżemy zwierzę na poboczu, nocą prawie nie ma na to szans.

Powodem tego jest niska widoczność i krótszy czas reakcji. Jazda z większą prędkością w nocy nie pozwoli Ci na uniknięcie niefortunnego wypadku. Ponadto, gdy jedziesz szybciej, musisz być bardzo ostrożny. Dlatego najlepiej jest jechać wolniej podczas jazdy nocą, zwłaszcza tam, gdzie drogi są słabo oświetlone.

4. Rodzaj drogi

Jeśli wcześniej podróżowałeś w nocy, na pewno zauważyłeś, że jazda po różnej jakości drogach wymaga od nas dostosowania się. Najtrudniej o to w zimowe noce. Zimą drogi są śliskie, manewrowanie samochodem będzie trudne. Dlatego najlepiej jest dokładnie zaplanować całą podróż w takich warunkach i przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

5. Złe oświetlenie

Złe lub niewłaściwe oświetlenie również może okazać się problematyczne podczas jazdy w nocy. Dlatego konieczne jest terminowe sprawdzanie reflektorów samochodu, świateł tylnych, lampek kontrolnych i innych. Są one bardzo potrzebne podczas ciemności, deszczu, gradu i śniegu, upewnij się, że poruszasz się po drodze ze sprawnymi podzespołami. Pamiętajmy także o wycieraczkach, muszą skutecznie i sprawnie zbierać deszcz z szyby, ponieważ to wpływa wyraźnie na widoczność, także w nocy.

Oprócz oświetlenia zewnętrznego konieczne jest również posiadanie we wnętrzu samochodu świateł o niskiej jasności. Pomoże Ci to uzyskać znacznie lepszy widok na drogę, którą podróżujesz. Posiadanie w środku świateł o niskiej jasności będzie również działać na korzyść kamery samochodowej zainstalowanej w samochodzie. Nagrania będą wyraźne.

Podsumowanie

W ogólnym rozrachunku, nie zaleca się jazdy nocą. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem takiej jazdy lub po prostu zmusiła Cię do tego sytuacja, pamiętaj o wszystkich kwestiach, które poruszyliśmy w niniejszym artykule.

Dołącz do grona naszych Partnerów!

Jeśli chcesz, by ta strona zaczęła dla Ciebie zarabiać, napisz na biuro@autocentrumgroup.pl

stronę napędza: