Unikaj mycia samochodu na szczotkach!

Dlaczego nie warto myć samochodu szczotką?

Dostępnych jest wiele urządzeń do detailingu samochodów, w tym wiele opcji do mycia samochodu. Wielu producentów oferuje szczotki, a także gąbki i rękawice do mycia samochodu. Więc czy należy myć samochód szczotką?

Używanie szczotki samochodowej do mycia lakieru samochodu prowadzi do zarysowań i zawirowań na lakierze bezbarwnym, które można usunąć tylko przez polerowanie. Mycie samochodu powinno być wykonywane wyłącznie przy użyciu wysokiej jakości rękawicy myjącej i odpowiednich technik mycia rąk, aby zapobiec zarysowaniom.

Nawet jeśli szczotki ułatwiają czyszczenie samochodu, biorąc pod uwagę, że czasami mają regulowaną rączkę, nigdy nie należy ich używać. Dodatkowa łatwość użytkowania wiąże się z kosztami zadrapań i zawirowań, które później będą prowadzić do kosztownych prac polerskich.

Dlaczego szczotki rysują lakier samochodowy?

Są dwa powody, dla których szczotki nie nadają się do czyszczenia lakierowanych paneli karoserii. Przede wszystkim lakier bezbarwny jest niezwykle wrażliwy i wszystko co szorstkie pozostawia rysy. Po drugie, szczotki do mycia są prawie zawsze wykonane z pojedynczego włosia poliestrowego , które może nie wydawać się sztywne i szorstkie w dotyku, ale jest wyjątkowo ścierne dla lakieru.

Ponadto włosie, które styka się z farbą, to końce odcięte podczas produkcji. Bez względu na to, jak miękki jest materiał, z którego wykonane jest włosie, końcówka zawsze będzie ostra ze względu na proces produkcji, uszkadzając Twój samochód.

Natomiast rękawice myjące są utkane w taki sposób, że tylko gładkie strony włókien dotykają farby, zapobiegając powstawaniu zarysowań.

Biorąc pod uwagę, że mycie samochodu wiąże się również z pewnym naciskiem ręcznym, mam nadzieję, że teraz rozumiesz, dlaczego nie zaleca się używania szczotki na lakierze swojego samochodu.

Alternatywy dla szczotek

Teraz możesz się zastanawiać, czego możesz użyć zamiast szczotki do czyszczenia pomalowanych paneli karoserii samochodu. W rzeczywistości istnieje kilka opcji odpowiednich do tego rodzaju pracy, które nie porysują lakieru Twojego samochodu.

Użyj tego do ręcznego mycia samochodu:

  • Rękawica z mikrofibry
  • Mop do mycia z mikrofibry
  • Ręcznik z mikrofibry

Rękawica z mikrofibry

Wysokiej jakości rękawica z mikrofibry powinna być Twoim podstawowym wyposażeniem do prania ręcznego. Jak wspomniano powyżej, rękawice myjące z mikrofibry są specjalnie zaprojektowane do mycia lakieru samochodowego bez jego zarysowania.

Oczywiście mikrofibra musi być wysokiej jakości i być wolna od zanieczyszczeń, aby zapewnić bezpieczeństwo lakierowi. Jeśli rękawica do mycia została zanieczyszczona (np. przez kontakt z podłogą lub niewłaściwe mycie po poprzednim użyciu), zanieczyszczenia te mogą prowadzić do zarysowań.

Mop do mycia z mikrofibry

Szczerze mówiąc, nie byłem świadomy istnienia mopa do mycia, zanim znalazłem go na Amazon podczas moich poszukiwań w powyższej tabeli.

Mop do mycia z mikrofibry to w zasadzie rękawica do mycia z przymocowanym drążkiem. Ułatwia to czyszczenie dachu samochodu, jednocześnie zmniejszając potrzebę ciągłego przesuwania myjki wokół samochodu.

Produkty te są bezpieczne w użyciu, o ile mikrofibra jest wysokiej jakości i odpowiednio ją traktujesz , podobnie jak wspomnianą wcześniej rękawicę z mikrofibry.

Ręcznik z mikrofibry

Teraz teoretycznie możesz również użyć ręcznika z mikrofibry do ręcznego mycia samochodu. Jedyny problem polega na tym, że wymaga znacznie więcej pracy niż mycie samochodu rękawicą z mikrofibry.

Ręcznik z mikrofibry nie może usunąć tak dużo brudu, jak rękawica do prania w jednym przejściu. Oznacza to, że ręcznik z mikrofibry trzeba czyścić częściej niż rękawicę.

Co więcej, ręcznik z mikrofibry nie jest tak bezpieczny w użyciu jak rękawica do mycia. Rękawica do mycia ma specjalną strukturę włókien, która usuwa brud z samochodu i przechowuje go głęboko we włóknach, aby nie zarysować lakieru podczas czyszczenia. Kiedy czyścisz rękawicę w wiadrze do płukania, uwalnia ten brud do wody.

Nie można tego powiedzieć o ręczniku z mikrofibry, ponieważ włókna nie są tak długie i mają inną strukturę niż rękawica. W rezultacie zwiększa to ryzyko zarysowania lakieru.

Podsumowując, użycie ręcznika z mikrofibry do procesu prania ręcznego jest możliwe, ale niewskazane . Wiąże się to z dodatkową pracą, przy jednoczesnym zwiększeniu prawdopodobieństwa zarysowań. Lepiej zainwestować w wysokiej jakości rękawicę do mycia.

Samo używanie odpowiedniej rękawicy myjącej nie gwarantuje, że przypadkowo nie zarysujesz samochodu. Ważne jest również, aby używać odpowiedniej metody mycia w dwóch wiadrach, dobrego szamponu samochodowego i mycia wstępnego.

Czy szczorki w myjni samochodowej rysują lakier?

Szczotki w myjniach samochodowych niemal na pewno porysują przezroczystą powłokę samochodu. Większość myjni samochodowych używa szczotek wykonanych z tanich tworzyw sztucznych, które często nie są odpowiednio konserwowane. Brud i zanieczyszczenia wewnątrz szczotek są następnie szczotkowane o lakier samochodowy, co powoduje wiele mikro rys na lakierze bezbarwnym.

Więc tak, szczotki do myjni samochodowych rysują również lakier samochodowy z tych samych powodów, o których wspomniano wcześniej, jeśli chodzi o problemy ze szczotkami.

Kolejnym problemem jest to, że myjnie często używają szczotek bardzo niskiej jakości w celu maksymalizacji zysków. Co więcej, szczoteczki rzadko są dokładnie czyszczone po każdym użyciu, co powoduje, że w szczotce osadzają się duże ilości brudu, brudu i innych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te są następnie wcierane w samochód podczas procesu mycia, co prowadzi do zarysowań lakieru bezbarwnego.

Napisałem długi i dobrze zbadany artykuł o wszystkich powodach, dla których myjnie samochodowe nie są tak naprawdę bezpieczne do mycia samochodów.

Użyj szczotek na tych częściach samochodu

Oczywiście pędzle mają swoje zastosowanie, ale nie do czyszczenia lakieru samochodowego. Ale są też inne części twojego samochodu, w których użycie szczoteczki może się przydać. Może to nawet prowadzić do lepszych rezultatów niż używanie rękawicy do prania.

Szczotka jest bardzo przydatna do czyszczenia następujących elementów:

  • Opony
  • Panele plastikowe
  • Panel
  • Siedzenia
  • (felgi)

Wszystkie te części samochodu są stosunkowo niewrażliwe na zadrapania i mają szorstką powierzchnię, więc używanie na nich szczotki wraz z odpowiednim roztworem czyszczącym jest bezpieczne i prawdopodobnie nawet bardziej skuteczne niż używanie rękawicy do mycia.

Szorstka powierzchnia pozwala na „ukrycie się” brudu wewnątrz materiału, co utrudnia skuteczne usunięcie rękawicy. Z kolei szczotka jest idealna do takiej sytuacji, ponieważ sztywne poliestrowe włosie może głęboko wnikać w materiał, aby wykorzenić brud i brud.

Szczególnym przypadkiem są felgi. Większość felg, z wyjątkiem tych wykonanych z taniego stopu, będzie pomalowana tak, jak panele nadwozia Twojego samochodu. Będą również miały na sobie kilka warstw przezroczystej powłoki, które może zarysować pędzel. Ryzyko zarysowania jest jeszcze większe, jeśli felgi są polerowane.

Można się spierać, że nikt tego nie zauważy, bo to tylko felgi i przyznam, że macie tu rację. Dlatego użycie pędzla na felgach może być dla Ciebie tego warte. Niemniej jednak polecam zakup specjalnej szczotki do czyszczenia kół wykonanej z mikrofibry w celu zminimalizowania ryzyka zarysowania.

Dołącz do grona naszych Partnerów!

Jeśli chcesz, by ta strona zaczęła dla Ciebie zarabiać, napisz na biuro@autocentrumgroup.pl

stronę napędza: